HODİ PODİ - GÖKYÜZÜNDEKİ ÜLKE

1_ Kitabın ismi: HODİ PODİ-GÖKYÜZÜNDEKİ ÜLKE
2_Yazarı: Barış Müstecaplıoğlu
3_Yayınevi: İkarus Yayınları
4_ Resimleyen: Engin Deniz Erbaş
5_Türü: masal
6_Yaş grubu: 8+
7_Basım yılı: 2008, 48 sayfa

ADI: HODİ SOYADI: PODİ
DOĞUM YERİ: Gökyüzü Ülkesi…

Eleştiren: Mavisel Yener

Gökyüzündeki Ülke, Barış Müstecaplıoğlu’nun ilk çocuk kitabı. Yazarın fantastik üçlemesi ve ardından gelen polisiyeden sonra masal kitabı yazması çok da şaşırtıcı değil. Çünkü, masal aslında bu türlerin hepsinin alt yapısında var. Hodi Podi/Gökyüzündeki Ülke, kitapçılarda, market sepetlerinde karşılaştığınız yüzlerce masal kitabından çok farklı. Türk Çocuk Masal edebiyatına damgasını vurabilecek bir kahraman var karşımızda: Hodi Podi. Bu kahramanı yaratan Müstecaplıoğlu, çocuk okurun peşine düşebileceği bir kurgu geliştirmiş. Daha önce yetişkinler için yazdığı fantastik kitapları da okuduğum için karşılaştırabilme olanağı yakalamak benim için eğlenceli oldu. Müstecaplıoğlu çocuk için de, yetişkin için de yazsa karakter ve mekan yaratırken düş gücünün kapılarını sonuna değin açıyor. Gökyüzündeki Ülke’de de, Perg Efsaneleri’ndeki gibi şaşırtıcı ayrıntılar, düşsel bir dünya, ilginç işler yapan aletler var. Temelde iyi ve kötünün mücadelesini anlatmayı seviyor Müstecaplıoğlu. Var olmayan diyarları var etmeye bayılan çocuklar için kurulan masal dünyası onları geleceğin fantastik edebiyatına hazırlar nitelikte.
Hodi Podi beyaz bulutların üstünde, kenarlarına asılmış milyonlarca balon sayesinde havada duran bir ülkede yaşıyor. "Yukarı baktığınızda ne görürsünüz çocuklar? Parlak güneşi, kuşları, beyaz bulutları, öyle değil mi? Ama aslında daha yukarılarda bundan fazlası vardır. O beyaz bulutların üstünde, kenarlarına asılmış milyonlarca balon sayesinde havada duran bir ülke bulunur. Bu güzel ülke yağmur damlalarının oluşturduğu bir gölle ve çok tatlı meyvelerin yetiştiği rengârenk bahçelerle çevrilmiştir. İşte minik ve sevimli Podiler bu ülkede yaşarlar. S,4"
Hodi Podi çok meraklı! Aşağıda olup bitenleri öğrenmek istiyor. Bir gün arkadaşlarının yanından yavaşça ayrılıp aşağıya bakmaya gidiyor. Merakla bakarken ülkenin kenarından aşağı düşüveriyor. Bir balonun ipinin ucunda günlerce sürüklenerek ülkesinden çok çok uzaklarda bir ormana iniyor. Ormanda Lokman Hekim'e rastlıyor, ona ülkesine geri dönmek istediğini ama bunu nasıl yapacağını bilemediğini anlatıyor. Lokman Hekim diyor ki: “Şayet bir şeyi çok istiyorsan, onun için elinden geleni yapmalısın. Daima biraz daha yükseğe çıkarak, sonunda evine ulaşabilirsin Hodi. S,12)” Lokman Hekim’in ona “kendine uçabilen bir arkadaş bul” önerisinin ardından vedalaşırlar. Hekim uzaklaştıktan sonra Hodi Podi onun düşürdüğü gençlik muskasını bulur, boynuna asar. Günlerdir bu muskanın peşinde olan Hınzır Harami, Hodi Podi'nin peşine düşer. Masalda bizi karşılayan Anka Kuşu, Dev, Kafdağı, Mucit Çelebi, Cinler Padişahı, tepegöz, yazarının uçsuz bucaksız masal kültüründen nasıl beslendiğinin kanıtı gibidir. Bu toprağın masallarına da göndermelerin olması Hodi Podi’nin bir başka özelliği. Hodi Podi sonunda ülkesine dönebilir mi, nasıl bir zorlu yolculuktur onu bekleyen… bunları keşfetmeyi okurlara bırakalım. Engin Deniz Erbaş'ın olağanüstü diyebileceğim illustrasyonları ile kitap “can” ına “can” katmış. Yazar/ressam ikilisinin uyumlu nefes alışlarını duyumsamak zor değil. Bu ikilinin imza atacağı yeni yapıtları merakla bekliyorum. Prof. Dr. Selahattin Dilidüzgün diyor ki; “Özellikle masal yaşı olan 4 ile 8 yaş arasındaki çocukların yaşamlarında düşgücü büyük önem taşımaktadır. İşte bu noktada masalın mantığı ile çocuğun mantığı ortak bir tabanı paylaşmaya başlıyor. Çünkü bildiğimiz gibi hemen bütün masallar fantastik, yarı düş yarı gerçek olaylar üzerine kuruludur. Bir bakarsınız bir kurbağa prens olur, bir bakarsınız bütün gizilgüçlerine rağmen cinler, büyücüler, cadılar yenilgiye uğratılmıştırlar. Ya da sihirli bir söz gerçekleşmesi en olanaksız olaylara anahtar oluverir. Bu kolaycı yolu bütün çocuklar içlerinde yaşarlar zaman zaman.” Gökyüzündeki Ülke’de de masalın ve çocuğun mantığı ortak paydada buluşuyor. Hodi Podi kitaplarının seri olacağını çocuklara şimdiden müjdeleyebilirim.
Muhsine Helimoglu Yavuz diyor ya; "Masal elbette çocukluğumuzdur..." diye.Hodi Podi evrendeki yerini anlamaya çalışan bir çocuk/çocukluğumuz belki de… Belki de bu masal yaşamın gerçeklerinden koparılmış kocaman bir “gerçek!”Yoksa siz inanmıyor musunuz Hodi Podi’nin ve Gökyüzündeki Ülke’nin varlığına?

0 yorum: